UDSTILLINGER

København

Designmuseet, Bredgade 68, København 

”Erik Mortensen Haute Couture”. Ca 70 rober skabt til Pierre Balmain og Jean Louis Scherrer i perioden i perioden 1982-1995 -  16-06-2017 - 31-01-2018

Sjælland

Køng Museum, Bygaden 27, Køng, Lundby ”Alle tiders broderi”
09-04-2017 – 04-06-2017 

Vævernes Hus, Kattrupvej 22, Jyderup ”Her væver mænd” - udstilling med 8 mandlige vævere.
Til og med 14-04-2017: Fredage, lørdage og søndage11-15 

”Vævefestival i Naturpark Åmosen” 03-06-2017 – 05-06-2017, 11-16 

Kulturhuset Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund
”Vævearbejder” af Birgit Kjær Thomsen 
29-04-2017 – 25-05-2017, hverdage 11-16, samt ved arrangementer

Jylland

Museum Silkeborg, Lokalarkiv Blicher-egnen, Blichersvej 28, Thorning, Silkeborg - ”Alle tiders broderi”. Afgangsudstilling fra Den Klassiske Broderiskole - 18-02-2017 – 02-04-2017

Egnssamlingen, Faarupvej 3, Saltum
”Marie Larsen i Kaas’s 150 strikkede kjoler”. Del af Saltum ulddage
13-05-2017 – 14-05-2017 

Herregården Hesse, Hesselvej 40, Hvalpsund, Farsø
”De fire årstider” - Væverlaugets sommerudstilling 
30-04-2017 kl. 20:00 – hele sommeren

 

Væverlauget Randbøldal, Dalkildevej 1, Randbøl
”Vintervæv 2017” - 25-01-2017 – 31-05-2017, kl. 14-21 

Fyn

Hørvævsmuseet på Krengerup, Nårupvej 30, Glamsbjerg
”S.O.S. – Strikkede Olmer Striber”. Årets temaudstilling - 
30-04-2017 – 01-10-2017

Rie Rasmussen: ”Billedvævning” 30-04-2017 – 11-06-2017 

Udlandet 

Hå Gamle Prestegard, Nærbø, Norge ”Det dobbelte”. Lotte Dalgaard og Ann Schmidt-Christensen, Væv og design. 28-01-2017 – 26-03-2017 

Bosjökloster Slott & Trädgårdar, Höör, Sverige
”Historiska Trådar”. Gunvor Johansson - Skånsk konstvävnad & Kyrkotekstil 30-04-2017 – 20-08-2017 

Art Institute of Chicago, 111 South Michigan Av. Chicago, Illinois, USA
”Batik Textiles of Java”
21-04-2017 – 21-09-2017 

San Jose Museum of Quilts and Textiles, 520 S 1st St, San Jose, CA, USA
“American Tapestry Biennial 11”
Danske deltagere: Ulrikka Mokdad, Birgitta Hallberg 
og Anet Brusgaard -              21-01-2017 – 16-04-2017

Pesti Vigadó, Vigadó tér 2, Budapest, Ungarn ”Karpit 3” – International gobelinudstilling. Tema: ”Apocalypse or global Sustainability”. Minimumstørrelse: 2m2 - 13-04-2017 – 26-05-2017

Musée de l’Impression sur Etoffes, 14 rue Jean-Jacques Henner, Mulhouse, Frankrig ”Formes et couleurs” – tekstiltryk 11-11-2016 – 01-10-2017 

 

 

ARRANGEMENTER

Ordrup Sognegård, Henrik Hertz vej 1, Charlottenlund - Afslutningsprojekter fra Dansk Tekstillaugs Faglige uddannelse i skaftevæv 11-06-2017, 12:00-14:00 

Nordatlantens Brygge, Strandgade 91, Christiansnshavn, København. “Do-it-yourself med sælskind” 30-04-2017, 13:00-16:00 

”Worldwide Knit-in-Public-dag”. Strikkedag på kajen, 10-06-2017, 13:00 

Davids Samling, Kronprinsessegade 30-32, København.
”Tekstiler og tæpper fra den islamiske verden” 
26-04-2017 Omvisning 19:30 

Bibliotek,Gentoftegade 45, Gentofte ”Let’s stitch 2-gether”. Klub for broderiinteresserede. 31-05-2017, 16:00  - 28-06-2017, 16:00 

Grøndalscenteret, Hvidkildevej 64, lokale 42, København NV
Arrangør: Laugets Kurser
”Taqueté med fri mønstring ”(tilmelding nødvendig) -
21-04-2017 - 23-04-2017

”Skitsering i dobbeltvæv” (tilmelding nødvendig) 05-05-2017 – 21-05-2017 16:00 – 6 gange 

Christiansborg Slot, Repræsentationslokalerne
Arrangør og tilmelding til: FOF Gentofte, Ordrupvej 60, Charlottenlund
”Dronningens Gobeliner”, rundviser Mari-Ann Blok.
22-04-2017, 10:20-11:30 

Væveværkstedet, Smallegade 52 D, 1., Frederiksberg
Lørdagsåbent 10:00-16:00 - 01-04-2017, 06-05-2017, 

VOC Aktivitetscenter, Gammel Jernbanevej 25, Valby
Arrangør: Hovedstadens Husflidsforening Uldbroderi  
(tilmelding nødvendig) -       06-05-2017 – 07-05-2017, 10:00

Roskilde Bibliotek, Dr. Margrethes Vej 14, Roskilde
Levende faglitteratur: ”Væveskolen i Greve viser vævning på skaftevæve”            
10-06-2017, 11:00

Middelaldercentret, Ved Hamborgskoven 2-4, Sundby L, Nykøbing F
”Tekstil i middelalderen”. Hvor lang tid tog det at lave en dragt.                           
10-06-2017 – 11-06-2017, 10-16

Sagnlandet Lejre, Slangealléen 2, Lejre, Dragtværkstedet
For børn: ”Leg med garn” Lav dit eget farverige bånd.
08-04-2017 – 17-04-2017,   kl. 10:30-13:30 og 14:00-16:30

”Kom og se pilefletterne bygge pilehegn” 08-04-2017, kl. 11:00-16:00 

Vævernes Hus, Kattrupvej 22, Jyderup ”Her væver mænd”
01-04-2017 – 02-04-2017 kl. 12:00 og 14:00 

Gilbjergskolen – Blistrup afdeling, Toftegårdsvej 6, Udsholt, Græsted Arrangør: Holbo Herreds Væverforening ”Pileflet 1” (tilmelding nødvendig) 01-04-2017, 09:00 

”Pileflet 2” (tilmelding nødvendig) 02-04-2017, 09:00
”Pileflet 3” (tilmelding nødvendig) 03-04-2017 09:00 

”Pileflet 4” (tilmelding nødvendig) 04-04-2017, 09:00
”Farvelære for alle” v/Gina Hedegaard Nielsen (tilmelding nødvendig) 22-04-2017 – 23-04-2017, 10:00 

Vikingemuseet Ladby, Vikingevej 123, Kerteminde
”Der arbejdes på Ladbytapetet” Onsdage 13:00-15:30  - 
Sidste søndag i md. 12:00-15:00 

Odense Fagskole, Ørstedsgade 28, Odense C ”Frit broderi, modul 5” m/Bettina Andersen 21-04-2017 – 23-04-2017 (tilmelding nødvendig) 

”Broderiets dna” (tilmelding nødvendig) Flere instruktører, workshops og foredrag 28-04-2017 – 30-04-2017, 17:00
”Frit broderi, modul 3” (tilmelding nødvendig) 
19-05-2017 – 21-05-2017, 19:00

”Frit broderi, modul 2” m/Bettina Andersen 16-06-2017 – 18-06-2017 (tilmelding nødvendig) 

Nyborg Husfiksskole, Carlsmindevej 1, Nyborg. Arrangeret af Fagkurser ”Manipulerede masker” v/ Lisbeth Degn (Tilmelding nødvendig) - 22-04-2017 10:00

Saltum Ulddage
13. og 14. maj 2017 

Randbøldal Museum, Dalkildevej 1, Randbøl Arrangør: Væverlauget Randbøldal ”Spinding på håndten” - 08-02-2017 – 31/05-2017, 15-21 

Ølgod Bibliotek, Vestergade 5, Ølgod ”Reparation og dekoration af gamle tekstiler”.
Foredrag og workshop med Amy Lyngaa 05-04-2017, 17:30-21:30 

Pileforeningen - Den Gamle Danseskole, Banegårdsgade 10, Odder viser Bent Vinkler’s arbejder 11-03-2017 – 19-05-2017 

Vikingecenter Fyrkat, Fyrkatvej 37B, Hobro ”Sprang” (tilmelding nødvendig) 01-04-2017 - 02-04-2017
”Plantefarvning” (tilmelding nødvendig) 20-05-2017 – 21-05-2017, 09:00 ”Brikvævning” (tilmelding nødvendig) 17-06-2017 – 18-06-2017, 09:00 

Tønnisgård Naturcenter, Havnbyvej 30,Rømø Åbent værksted – ”Karter og spinder uld til en tråd som I bagefter kan lave et armbånd af ved hjælp af et flette-hjul”. se på deres hjemside for datoer.

Roberthus, Tybovej 2, Egtved
Arrangeret af Egtvedegnens Husflidsforening. I.f.m. kulturugen: ”Vævning med vævespjæld” - 08-04-2017 10-15 

Skolen for Kreativ Fritid Viborg, Industrivej 13, Viborg
”Weekendkusus med broderi” (tilmelding nødvendig) - 
21-04-2017 – 22-04-2017 15:00

Cirkuspladsen på Fanø, Postvejen 8, Fanø ”Fanø Internationale Strikkefestival” 14-09-2017 – 17-09-2017, 10-18 

Aabybro Rådhus, Toftevej 43, Aabybro Kunstgruppen Silikone udstiller. Filtning og andet så som decoupage, malerier mv. 07-03-2017 – 07-04-2017 

Klosterlund Museum, Kragelundvej 6A, Engesvang
Klosterlund Kildemarked. Demonstration af gammelt håndværk. Salg af kunsthåndværk 11-06-2017, 10-17 

Bosjökloster Slott & Trädgårdar, Höör, Sverige
Slöjd- & Hantverksdag 14-05-2017, 11:00-16:00